Wirusy komputerowe

O wirusach komputerowych słyszał chyba każdy. Pod tym potocznym określeniem kryje się specjalne oprogramowanie wirusowe, które ma szkodzić komputerom.


Obecnie coraz więcej prac wykonujemy z pomocą komputera i to właśnie tam przechowujemy różne ważne dla nas dane. Każdemu z nas powinno, więc zależeć na tym, aby chronić swoje zasoby. Wirusy komputerowe występują w bardzo różnych odmianach. Część z nich potrafi wyrządzić szkody na komputerze czyli mogą przykładowo usunąć nam ważne dane. Inne z kolei są tworzone, po to aby wykradać dane wrażliwe. Za ich tworzeniem stoją przestępcy, którzy liczą na to, że uda im się wykraść takie dane jak na przykład hasła dostępu do kont bankowych czy dane z dowodów osobistych, które później używane są w celach przestępczych. Zdarza się także oprogramowanie, które co prawda nie jest aż tak szkodliwe, ale jednak wprowadza pewne niedogodności. Dzięki takiemu oprogramowaniu bez woli użytkownika komputera wyświetlają mu się różne reklamy, których on sobie nie życzy.


Niestety wirusy na naszym komputerze mogą zaistnieć stosunkowo łatwo. Dawniej pojawiały się ona zwykle wtedy, gdy wkładaliśmy do komputera nośnik używany na innej stacji. Dotyczyło to dyskietek, płyt czy pendrivów. Dzisiaj najczęściej wirusy ściągamy sobie razem z innymi programami. Bywa na przykład tak, że ściągamy z Internetu użyteczny dla nas program z niepewnego źródła, który ma jednocześnie dołączone wirusy. Można to poznać na przykład po tym, że zaraz po ściągnięciu otwierają nam się niechciane strony albo sama włącza się kamera. Inny sposób wejścia w posiadanie niechcianych wirusów to kliknięcie w nieznany link w mailu.


Na szczęście przed wirusami możemy się w dużym stopniu zabezpieczyć. Współczesne programy operacyjne posiadają własne zabezpieczenia, które są dość skuteczne, ważne jest natomiast to, aby stale pobierać do nich aktualizacje. Ponadto można sobie ściągnąć program antywirusowy w wersji darmowej na użytek domowy albo płatnej. Wskazane jest, by mieć zawsze jakiś płatny program antywirusowy. Jego cena to około 100 zł na rok także z pewnością warto poczynić taką inwestycję w bezpieczeństwo.

One thought on “Wirusy komputerowe

  1. Odnoszę wrażenie że najnowsze wersje Windowsa są solidnie zabezpieczone przed wirusami, praktycznie nie dostaje informacji o atakach od czasów Windowsa 10.

Comments are closed.