Kontrolowanie aktualizacji Windows 10

Najnowszy Windows ma włączone automatyczne aktualizacje. Jednakże dla bezpieczeństwa warto wiedzieć jak kontrolować te aktualizacje w Windows 10.

Porządek w komputerze to podstawa wieloletniego użytkowania sprzętu. Najczęstszą przyczyną psucia się komputerów jest ich przegrzewanie się. Dochodzi do tego w sytuacjach, gdy użytkownik nie kontroluje aktualizacji, nie usuwa zbędnych aplikacji ani gromadzących się danych i plików. Dlatego warto zastanowić się w jaki sposób można kontrolować aktualizacje w Windows 10.

Istnieje sposób na samodzielną kontrolę nad aktualizacjami, które są włączone jako automatyczne:
1. Należy użyć skrótów klawiaturowych: jednocześnie wcisnąć Windows i I oraz kliknąć w ustawieniach Aktualizacja i Zabezpieczenia, wybrać Windows Update, przejść do opcji zaawansowanych i kliknąć Wyświetl historię aktualizacji. W ten sposób powinna pojawi się na ekranie lista aktualizacji, które doszły do skutku i są już obecne w naszym systemie operacyjnym.
2. Jeżeli regularnie kontrolujesz taką listę i widzisz, że za bardzo nic się na niej nie zmienia od wielu tygodni, to możesz podejrzewać, że masz wirusa lub inne niebezpieczne zagrożenie komputerowe. Postępuj w ten sposób: kliknij jednocześnie Windows i I, otwórz Aktualizacja i Zabezpieczenia, jesteś w Windows Update i musisz kliknąć Dalsze informacje. Powinno otworzyć się okno przeglądarki domyślnej. Na górnej stronie firmy Microsoft będą widoczne najnowsze aktualizacje jakie wprowadzono w najbliższym czasie. Musisz sprawdzić je z listą swoich zainstalowanych już aktualizacji. Jeżeli brakuje jakiejś, to oznacza, że komputer sam automatycznie ich nie zainstalował i czas żebyś zrobił to ręcznie.

Czasami wystarczy prześledzić co dwa tygodnie albo przynajmniej raz na miesiąc taką listę aktualizacji. W ten sposób można dowiedzieć się czy system operacyjny jest aktualny, a to powie nam czy nasze dane i pliki są zabezpieczone przed ewentualnym atakiem z zewnątrz. Trzeba pamiętać, że krakerzy nie śpią i cały czas znajdują luki w oprogramowaniu dostarczonym przez firmę Microsoft. Cyberataki zdarzają się każdego dnia i nigdy nie wiesz, kiedy trafi właśnie na twój komputer. Zaleca się więc regularne aktualizowanie programów, sterowników, systemu Windows, nawet jeśli jest on najnowszą wersją. Jeżeli użytkownicy tego nie robią to narażają Windows na globalne zagrożenie.

One thought on “Kontrolowanie aktualizacji Windows 10

  1. Najgorsza jest sytuacja kiedy robię coś ważnego na komputerze i nagle uruchamia się aktualizacja i muszę czekać na ponowny rozruch komputera.

Comments are closed.