Klawiatura mechaniczna czy membranowa?

Podczas zakupu komputera często największą uwagę przywiązuje się do parametrów karty graficznej czy procesora. Często zapominamy o tym, jak ważne są akcesoria, takie jak myszka, klawiatura, czy słuchawki. Wyróżniamy dwa rodzaje klawiatur – mechaniczne oraz membranowe.


Klawiatura mechaniczna na biurku będzie nie tylko użyteczna, ale także będzie służyć jako ozdoba. Takie urządzenia są zazwyczaj sprzedawane w wersjach podświetlanych, a także w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Przełączniki w klawiaturach mechanicznych wytrzymują nawet do 50 mln kliknięć, dzięki czemu są wybierane przez osoby, które nie chcą często wymieniać sprzętu. Oprócz użytkowników oczekujących wytrzymałych urządzeń, klawiaturę mechaniczną powinni wybrać także pisarze, którzy będą wymagać wygodnego wpisywania znaków, a także gracze, którzy chcą szybkiego czasu reakcji w produkcjach typu FPS. Wadą klawiatur mechanicznych będzie ich głośność – żaden domownik w nocy nie chciałby usłyszeć głośnego klikania w późnych godzinach. Uwagę należy także zwrócić na cenę, bowiem najtańsze modele zaczynają się od około stu pięćdziesięciu złotych, a kończą nawet na tysiącu złotych.


Klawiatury membranowe nie są drogie. Ich ceny zaczynają się od dwudziestu złotych, a kończą na stu. Są o wiele cichsze niż ich odpowiedniki z mechanicznymi przełącznikami. „Membranówki” są dostępne w każdym sklepie z akcesoriami komputerowymi. Najprawdopodobniej znajdziecie wiele modeli, aczkolwiek te zazwyczaj nie będą różnić się od siebie niczym więcej, niż wyglądem. Jest to spowodowane tym, że wszystkie klawiatury membranowe bazują na tej samej konstrukcji. Warto także nadmienić, że zużywają się bardzo szybko. Jeden przycisk może wytrzymać do 10 mln kliknięć, ale często ich żywot kończy się prędzej. Klawiatury membranowe będą odpowiednie dla osób szukających tanich peryferii komputerowych i dla tych, którym częsta wymiana sprzętu nie będzie przeszkadzać.


Oba z typów klawiatury mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak ich typ powinniśmy dobierać w zależności od potrzeb, budżetu i warunków.